غم عشق (گام‌هاي نخستين در سير و سلوك)

غم عشق (گام‌هاي نخستين در سير و سلوك)

نويسنده: حضرت استاد آیت الله حاج شیخ عبدالقائم شوشتري

ناشر: مؤسسه فرهنگي طوباي محبت

كتاب «غم عشق» بر آن است تا اولين قدم‌هاي سير و سلوك را براي همگان به ويژه نسل جوان يادآور شود. حضرت استاد اهداف نگارش كتاب ياد شده را چنين برمي‌شمرد:

1. هدف اصلي دعوت مؤمنين به سوي خداي عزوجل است.

2. مخاطب ما جوانان صالح و خداجو هستند.

3. اين كتاب در حد قدم اول براي سلوك نگارش شده است.

4. راه‌هاي سلوك مختلف است و راه ما راه عشق به خداست. البته از طريق ائمه اطهار(ع) و توأم با عبادات خالصانه، خدمت به خلق، ذكر، توسل، تحصيل، اشتغالات مختلف اجتماعي، سياسي، اقتصادي و پرهيز از انزوا و رهبانيت مذمومه.

5. نويسنده كتاب، هر چند بر عرفان و راه سير و سلوك تأكيد و توصيه شديد دارد ولي در عين حال به مباني حكومت ديني و رهبري فقيه عادل و حكومت صالحان و مجتهدان نيز اعتقادي راسخ و پابرجا داشته و اين همه را نه در تنافي با هم، بلكه مكمل و متمم يكديگر مي‌بيند.

6. اين كتاب ادعاي گزافي ندارد و حتي بنده معتقدم يك كار علمي و تحقيقي انجام نداده‌ام، اما سعي كردم با اخلاص و بي‌ريا و بي‌ادعا با كارواني از جوانان خداجو همه با هم به سوي خدا برويم. امير قافله خداجويان، صاحب الامر و العصر و الزمان، حضرت مهدي(عج) هستند. بنده نيز كمترين سگ آستان آن جنابم.

7. از نظر اين كتاب و روش سلوكي كه ما در آن مسير مي‌رويم قبل از شروع به هر برنامه‌اي اگر تا امروز در اعمال عبادي خود از هيچ مرجع تقليدي تبعيت نداشته‌ايد، يكي از مراجع موجود را انتخاب كنيد و احكام فقهي و عبادي خود را مطابق با رساله توضيح المسائل ايشان انجام دهيد.

8. از آنجا كه مخاطب اين كتاب جوانان خداجو هستند، حتي الامكان تلاش شده است كه عاري از اصطلاحات عرفان نظري باشد و راه سهل و همواره و ميان‌بُري را براي خداجويان جوان تنظيم كند.

اين كتاب در يك مقدمه و شانزده بخش تدوين يافته است. عناوين بخش‌هاي مختلف اين كتاب به شرح ذيل است: انتخاب خدا، استمداد دائم از خداوند متعال، استغاثه به امام زمان، لزوم استاد، عبادت و بندگي، عشق و محبت شديد به خداوند و بندگان، قصص عاشقان، خدمت به خلق، اخلاص در عمل، خلوت با خدا و مناجات و دعا، حسن ظن به خداوند متعال، نقش لقمه حلال در سلوك، سالك و مسائل اجتماعي، نكته‌هاي سلوكي، دستور سلوكي امام صادق(ع) به عنوان بصري.

كتاب مذكور توسط مؤسسه فرهنگي انتشاراتي طوباي محبت در قم منتشر شده است.